Kā sākt kolekcionēt mākslu?

5 padomi jaunajam kolekcionāram

Pandēmija ir mainījusi arī mākslas tirgu. Tajā ir ienākuši jauni spēlētāji. Jauni divās nozīmēs. Pirmkārt, mākslas darbu kolekcionēšanai ir pievērsušies cilvēki, kuri sen to jau būtu varējuši atļauties, bet tikai tagad apjautuši, cik lielu prieku un iedvesmu var gūt no mākslas darbiem.

Otri ir gados jauni – milleniāļi un pat Z paaudze, kuri guvuši panākumus profesionālajā jomā, tagad iegādājas savu laikabiedru radītos mākslas darbus.

Topošie kolekcionāri man bieži jautā – ar ko sākt, kā veidot kolekciju?

Lūk, 5 padomi, kas palīdzēs jums uzsākt mākslas darbu kolekcionēšanas aizraujošo ceļu.

 

1. Veiciet izpēti

Ja esat izlēmis kolekcionēt mākslu, bet vēl neziniet, ar ko sākt, nāksies veikt izpēti. Iepazīt mākslu var tikai to skatoties. Vislabāk ar mākslas darbiem iepzīties klātienē, bet visiem muzejiem ir mājaslapas, galerijas un mākslas konsultanti regulāri publicē mākslas darbu attēlus sociālajos medijos (Instagram, Facebook, Pinterest utt.). Iepazīties ar mākslas darbiem var dažādās mākslas platformās un izsoļu lapās.

Regulāri aplūkojot mākslas darbus, jūs sāksiet saprast atšķirību starp dažādām tehnikām, žanriem, un stiliem, iepazīsiet mākslinieku rokrakstus un mākslas virzienus. Tomēr vissvarīgākais, ka jūsu acis un prāts iemācīsies identificēt un atšķirt to, kas jums patīk vairāk par visu citu.

Šī pieredze ļaus jums saprast, kādus darbus vēlaties redzēt savā kolekcijā. Jūs apjautīsiet, kam pievērsties – zīmējumiem, abstraktai mākslai, grafikai, melnbaltai fotogrāfijai vai tēlniecībai.

Neziniet ar ko sākt? “Mākslas eksperti” jūs pavadīs šajā valdzinošajā un iespaidiem bagātajā ceļojumā!

 

2. Sāciet ar mazumiņu jeb budžets

Man nereti jautā, vai vispār vērts kolekcionēt mākslas darbus, ja nevar atļauties nopirkt “zilo čipu māksliniekus ( Blue Chip Artist) un pat ne Purvīti. Mana atbilde ir – mākslas kolekcijas būtība neslēpjas naudā, tā parāda jūsu intereses, kaislības, uzskatus.

Jūs varat sākt ar nelielu darbu iegādi. Romāna Sutas zīmējumu iespējams iegādāties par 300 EUR, bet britu spožās zvaigznes Greisona Perija  (Grayson Perry )“Tējas dvieli” vēl aizvien var iegūt savā īpašumā par 15 mārciņām.

Tātad, jaunā mākslas kolekcionāra pirmais solis ir budžeta noteikšana. Sāciet ar kādu noteiktu summu kuru, palielinoties pārliecībai un izpratnei par mākslu, varēsiet mainīt. Piemēram, 500 EUR varētu būt labs sākums. Apsveriet, pirkšanas modeļus. Vai jūs plānojiet šo summu izdot katru mēnesi vai retāk. Vai plānojiet par to iegādāties vienu mākslas darbu vai vairākus par zemāku cenu. Kvalitāte noteikti ir svarīgāka par kvantitāti. Bet atcerieties –  dārgāks, nenozīmē – labāks.

 

3. Izvēlieties tēmu

Tēmas izvēle ir labs, bet ne obligāts instruments, kas ļaus izvairīties no pārsteidzīgiem pirkumiem.

Tēmas mainās. Piemēram, tagad daudzi krāj darbus, kuru autores ir sievietes, Āfrikas izcelsmes mākslinieku darbus vai vīriešu aktus, bet tas nenozīmē, ka jums būtu jādara tāpat. Uzticieties savai gaumei, tomēr sākumā var būt noderīgi pieņemt dažus lēmumus par to, kādam mākslas veidam, tehnikai, stilam vai krāsai vēlaties pievērsties (piemēram, figurālā glezniecība, grafika, tikai balti darbi utt.).

 

4. Meklē jaunos vai aizmirstos talantus

Jūs noteikti būsiet dzirdējuši veiksmes stāstus par kolekcionāriem, kuri pērk jauno mākslinieku darbus un gūst labu peļņu, pēc laika tos pārdodot tālāk. Ir vilinoši sekot šim piemēram. Jā, pirkt topošo mākslinieku darbus ir viens no paņēmieniem kā apsteigt laiku. Bet, ne vienmēr ir iespējams prognozēt, kā attīstīsies topošā mākslinieka karjera.

Var arī pievērsties māksliniekiem, kurus vairums ir aizmirsuši. Pirms laika Šanhajas izsolē par 120 000 $ pārdeva Česlava Znamerovska (Чеслав Знамеровский) 1964. gadā gleznotu ainavu. Kopš Padomju savienības sabrukuma visi kādreiz populāro padomju mākslinieku bija piemirsuši. Izņemot kādu aizrautīgu kolekcionāru, kurš bija iegādājies viņa darbus un tagad tos pārdeva tālāk.

Liela pieredze un zināšanas mākslā, jums var palīdzēt uzminēt nākotnes zvaigzni. Tomēr būtu svarīgi saprast, ka ieguldījumiem mākslā nav garantiju. Labākās mākslas kolekcijas ir tās, kurās sastopas kaislība ar zināšanām. Kaut arī māksla var būt ienesīgs ieguldījums, ir svarīgi, lai jums patiesi patiktu tas, ko jūs iegādājaties.

 

5. Dzīvo ar mākslu

Pirmos iegādātos mākslas darbus jūs visticamāk novietosiet savās mājās. Tāpēc pārliecinieties, ka tie jums patiešām sagādā emocionālu un estētisku baudījumu. Ja jau  jādzīvo kopā ar iegādāto mākslu, tad labāk, lai tā jūs iedvesmo katru dienu.

Ja mākslas darbs ir liels un smags, pārdomājiet, vai varēsiet to novietot savā viesistabā. Izpētiet, vai mākslas darbs nesatur kādas veselībai kaitīgas vielas, piemēram, stikla šķiedru, poliestera sveķus vai pat formaldehīdu kā Demjena Hērsta ( Damien Hirst) darbos ar iebalzamētajām haizivīm.

Mākslas kolekcijai pieaugot, būs jādomā par to, kā izvietot mākslas darbus, par to uzglabāšanu, kataloģizāciju, apdrošināšanu, glabāšanu un restaurēšanu.

Vai jūs joprojām neesat pārliecināts ar ko sākt?  Sadarbība ar mākslas konsultantu ir veiksmīga izvēle.

Uzziniet vairāk par to, kā “Mākslas eksperti” var palīdzēt jums izveidot kolekciju, par kuru jūs jau sen sapņojat.