Kas ir glezna?

Mulsinošs un diezgan dramatisks jautājums, vai ne? Kurš gan nezina, kas ir glezna? Tomēr tādu jautājumu man pirms pāris dienām uzdeva kāds klients, kurš vēlējās konsultēties par gleznas pirkšanu. Gleznu viņš bija noskatījis kādā IG kontā.  Es iepazinos ar attiecīgo kontu un ieteicu gleznu neiegādāties. Viņš man jautāja – Kāpēc nē? Tā taču ir glezna, vai ne?

Patiesi, darbs gleznots uz audekla, ar eļļas krāsām, tādiem kā ekspresionistiskiem triepieniem attēlota buru laiva. Tieši tas bija uzrunājis manu klientu, jo burāšana ir viņa aizraušanās. Bet māksliniekam ( kurš pats sevi tā dēvēja), šķiet gleznošana nav aizraušanās. Tas ir tikai pelnīšana, kuru cilvēks veic bez iedvesmas, izniekodams audeklu, citu cilvēku laiku un naudu. Vajag buras, lūdzu, uzgleznosim. Vajag ainavu, arī varu. Vajag sarkanā, baltā vai zelta krāsā? Jā arī varu. Bet varēšana vien vēl nenozīmē, ka apkrāsotais audekls kļūst par gleznu. Mākslinieks nav tikai tas, kurš apkrāso audeklus. Mākslinieks dzīvo ar savu mākslu, tā ir saistīta ar viņa dvēseli, emocijām, idejām.

Nav noteiktu kritēriju, pēc kuriem var noteikt – tā ir īsta māksla vai nav. Mākslas attīstība norit nepārtraukti un mainās arī kritēriji. Viens no profesionālu mākslas konsultantu uzdevumiem ir atturēt savus klientus no nevērtīgiem pirkumiem.

Kolekcionēšanas ceļa sākumā rodas daudzi jautājumi. Atbildes rodas pamazām, ar pieredzi, kas gūta vērojot mākslas darbus klātienē. Jūsu pieredze pēc gadiem būs unikāla sistēma, kas veidos jūsu izpratni par mākslu.

Vai jums ir kādreiz radušies jautājumi par to, kas ir māksla? Jautājiet mums! Art Experts.lv palīdz tos atrisināt.