Laikmetīgās mākslas izstāde “Izdzīvotāji” Jūrmalas pilsētas muzejā
08.07. – 29.08. 2021.
Kuratore Inga Bunkše
Izdzīvotāji
Izstāde “Izdzīvotāji” radusies domājot par cilvēka un jūras attiecībām, pētot izdzīvošanas fenomenu no jūrnieku un zvejnieku skatu punkta. Viņi jūru pazīst daudz labāk, par mums, “sauszemes žurkām”. Šīs profesijas, vēsturiski piedēvētas vīriešiem, tiek uzskatītas par vīrišķīgām, bet, tajās strādājot, vīrieši nereti piedzīvo notikumus, kas pārbauda viņu vīrišķību. Vētras, aukstums, smags fizisks darbs, jūras slimība. Var likties, ka nemitīgā cīņa neļauj jūrniekiem un zvejniekiem būt noteicējiem pār savu dzīvi. Tomēr viņi ir iemācījušies izdzīvot un nodot šo unikālo pieredzi tālāk, nākamajām paaudzēm.
Ilgstoši atrodoties darbā, jūrnieki ir saistīti gan ar jūru, gan zemi. Esot jūrā, tie ilgojas pēc mājām, mīļotajām, ģimenes, bet uz zemes tos urda nemiera gars. Vēlēšanās vienlaikus būt gan jūrā, gan uz zemes, radīja situāciju, kad jūrniekam nācās radīt vīrišķību, kas ļāva viņam darboties abās vietās, saglabājot vīrišķo spēku un rīcības brīvību. Jūrnieki izveidoja savu liminālo stāvokli, kas iemācīja viņiem izdzīvot un atgriezties mājās. Liminalitāte ir stāvoklis vai situācija, kurā cilvēkus nesaista iepriekšējās sociālās attiecības, kuru nevar arī tā īsti kontrolēt, bet kurā var sākt domāt un darboties jaunā veidā.
Jautājot, kas tad īsti palīdz jūrniekiem rast līdzsvaru liminālajā stāvoklī, viņi paši parasti atbild, ka var paļauties tikai uz sevi. Sarunās pamazām atklājas spēka avoti. Daži no tiem izstādē skatīti caur laikmetīgās mākslas prizmu, bet šis saraksts, saprotams, nav pilnīgs un, ne tuvu, galīgs.
Vienlaikus izstāde mudina apzināties vērtības, kas palīdz cilvēkiem izdzīvot un saglabāt mīlestību, līdzcietību, nosvērtību arī šodienas mainīgajos apstākļos.
Izstādes “Izdzīvotāji” veidotāji vēlas arī kliedēt aizspriedumus par stereotipisko vīrišķību un mazināt kultivētos pretnostatījumus starp dzimumiem. Ir svarīgi pretstatā vēsturiskajai vīrišķībai, kas saistīta ar fizisko spēku, varas uzurpēšanu, akcentēt vīrišķību, kas ļauj vīrietim, saskaņā ar viņa dabu, būt arī emocionālam un ievainojamam. Ļauj būt atbildīgam, iejūtīgam un gādīgam.
Dalībnieki
Izstādes idejas autore un kuratore ir mākslas zinātniece Inga Bunkše. Eva Strazdiņa ir fotogrāfe un video mākslniece, video mākslinieks Arvis Belovs. Izstādes scenogrāfe Kristīne Abika,Liminālos objektus radīja jaunais tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas students Krišjānis Beļavskis. Milzīgs paldies vīru korim “Dziedonis” diriģenta Eināra Verro vadībā, par atsaucību un izcilo shanty dziesmu izpildījumu.Izstādes grafisko identitāti veidoja māksliniece Anitra Eglīte-Poikāne ( Bumbierkoks).
Ieskaties!