Izstāde “Izdzīvotāji” dodas uz Rojas Jūras zvejniecības muzeju
14.05. – 13.08. 2022.
Kuratore Inga Bunkše
Izstāde “Izdzīvotāji” šovasar bija skatāma un klausāma Rojas Jūras zvejniecības muzejā. Īpaši izstādei sagatvotās Shanty dziesmas atklāšanā skandēja vīru kora “Dziedonis” grupa.
Sea shanty ir ir jūrnieku dziesmas, kas dziedātas, darot smago jūrnieka darbu uz buriniekiem, lieliem tirdzniecības kuģiem, un vaļu zvejas kuģiem. Dziesmās svarīga nozīme bija ritmam, kas atbilda darāmajam darbam. Vīri, sāļajos jūras viļņos izmirkuši, nosvīduši un pārguruši, collu pa collai velkot buru vai enkuru tauvas, dziedāja dziesmas, kas palīdzēja darboties saskaņoti. Shanty arī emocionāli atviegloja dzīvi uz kuģa un remdēja skumjas pēc mājām. Sākumā par shanty dēvēja tikai darba dziesmas, vēlāk žanram piepulcēja arī liriskas balādes, romances, kā arī ironiskas, bezkaunīgas dziesmas, kas uzlaboja jūrnieku garastāvokli.
Vēsturiski shanty tika dziedātas bez instrumentāla pavadījuma. Līderis jeb shantyman, parasti matrozis ar labu balsi, pikantu, asprātīgu valodu, nodziedāja pirmās divas rindiņas, tad viņam pievienojās pārējie.
Izstādei apzināti izvēlētas tieši shanty dziesmas, uzsverot pasaules telpas vienotību, jūrniecības internacionālo raksturu, latviešu jūrnieku uzņēmību un drosmi doties pāri jūrām. Latviešu kapteiņi ar Latvijā būvētiem buriniekiem Amerikas krastos pirmo reizi piestāja 1885. gadā. Buenosairesa, Riogarnde, Barbadosa, Helifaksa, Keiptauna, Kasablanka – eksotiskās ostas laikā no 1890. gada līdz 1910. gadam ik gadu apmeklēja ap 50 latviešu burinieku.
Jūrnieki, kopā ar kafiju, tabaku, viskiju un smaržūdeņiem, no visas pasaules atveda arī dziesmas.
Paldies Rojas Jūras zvejniecības muzeja vadītājai Inesei Indriksonei par viesmīlību un visiem darbiniekiem par atbalstu.
Ieskaties!